Home > Biznes i Prawo > Biznes > Państwo Środka w centrum opinii

Państwo Środka w centrum opinii

Drodzy Czytelnicy,

jako współzałożyciel oraz zastępca redaktora naczelnego witam serdecznie na portalu People’s Square! W tym krótkim tekście postaram się wyjaśnić skąd wzięło się u mnie zainteresowanie Państwem Środka oraz jakie są motywy powstania tego portalu.

Kim jestem? Skąd pomysł na Chiny?

Jestem doktorantem na Wydziale Prawa i Administracji UW oraz studentem Uniwersytetu Ludwika Maksymiliana w Monachium, przedsiębiorcą prowadzącym działalność doradczą, a także pasjonatem Chin. Moja przygoda z Chinami zaczęła się sześć lat temu. Pierwszym zetknięciem z Państwem Środka nie był wyjazd turystyczny, ale czysto biznesowa transakcja. Trudno mówić tu o fascynacji lub pasji, prosta kalkulacja zysku oraz poniesionych kosztów zwróciła moją uwagę w stronę Chin. Były to czasy, kiedy jeszcze byłem początkującym studentem, który skuszony perspektywą ekonomiczną rozpoczął naukę mandaryńskiego.

Perspektywa gospodarcza zamieniona na pasje

Język traktowałem czysto instrumentalnie – jako przyszłe narzędzie pracy. Nauka mandaryńskiego była ciężka i żmudna. Po ukończeniu pierwszego roku nauki wyjechałem pierwszy raz do Szanghaju na Fudan University. Wyjazd ten całkowicie zmienił moją perspektywę patrzenia na Chiny. Mieszkając wcześniej na kilku kontynentach, zwiedzając większość krajów europejskich, byłem przekonany, że nic mnie już nie zaskoczy. Rzeczywistość pokazała jak bardzo się myliłem. Od momentu wyjścia z samolotu, miałem poczucie, że jestem w innym świecie, gdzie wszystko jest nowe, gdzie wszystko jest ciekawe i gdzie wszystko jest niezrozumiałe.  To był początek mojej fascynacji Państwem Środka.

Po powrocie brałem udział w każdym możliwym wydarzeniu dotyczącym Chin. W tamtym okresie wydarzenia te nie były nazbyt częste i krążyły wokół jednej osi: „Chiny szansa czy zagrożenie?”. Kiedy w innych krajach pracowano nad intensyfikacją kontaktów handlowych i politycznych z Pekinem, u nas wciąż debatowano czy w ogóle warto iść w tym kierunku. Ten okres trwał w zasadzie do podpisania oświadczenia o ustanowieniu partnerskich stosunków strategicznych pod koniec 2011 roku. Wydawało się, że może elity polityczne i naukowe się ockną i w końcu pojawi się merytoryczna dyskusja na temat spójnej strategii rozwijania stosunków z Pekinem.

Obserwując tę sytuację niestety przeżyłem kolejny zawód. Wprawdzie Państwo Środka stało się tematem modnym, lecz dyskusja pozostała na płytkim poziomie. Nasza polityka opierała się o rozwiązania ad hoc, sprowadzając do akceptacji inicjatywy wykazywanej przez Pekin. Wiemy już, że stosunki polsko-chińskie należy rozwijać, nie wiemy jednak jak. Argumentum ad misericordiam stała się asymetria pomiędzy Polską a Chinami, która uzasadniała każdą bierność.

W podobnej sytuacji znaleźli się polscy przedsiębiorcy. Trudno znaleźć informację na temat handlu z przedsiębiorcami z Państwa Środka, czy prowadzenia działalności na terenie Chin. Informacje znajdujące się w sieci są często szczątkowe, przepełnione uproszczeniami bądź pochodzą z drugiej ręki.

Dlaczego People’s Square?

Brak debaty, dostępnych rzetelnych i konkretnych informacji na temat Chin wytworzył niszę w polskich, wirtualnych mediach. Jestem szczerze przekonany, że jest miejsce na portal, który wprowadzi nową jakość w dyskusji na tematy chińskie. Tym celem kierujemy się tworząc People’s Square, portal w którym Państwo Środka jest w centrum opinii. Chcemy tworzyć miejsce, gdzie ludzie, których pasją są Chiny będą mogli dzielić się swoją wiedzą, wskazówkami, wnioskami. Jak sama nazwa wskazuje portal ma być miejscem spotkań, w którym informacja trafia do odbiorcy. Elity polityczne odnajdą tu analizy i opinie na temat strategii w stosunkach polsko-chińskich, przedsiębiorcy dowiedzą się o doświadczeniach innych przedsiębiorców, doradców i prawników, pasjonaci zaś przeczytają o kulturze Państwa Środka.

Nie zamierzamy stawać w opozycji do istniejących już mediów, chcemy je uzupełniać. Naszym celem jest mówienie konkretów, dotykanie sedna zagadnień. Zapraszamy do współpracy uznane autorytety, ekspertów, ale także głos młodego pokolenia. Wierzymy, że People’s Square przyczyni się do rozwoju zainteresowania Chinami, a Państwo, jako nasi czytelnicy, chętnie będziecie wracać do nas w poszukiwaniu nowych, rzetelnych analiz.

Twórz People’s Square razem z nami!

Mamy nadzieję, że Państwo jako nasi czytelnicy aktywnie będą tworzyć portal razem z nami. Państwa komentarze, polemiki czy każdego innego rodzaju aktywność jest u nas mile widziana. Jeśli należą Państwo do grupy pasjonatów, ekspertów lub po prostu prowadzą działalność związaną z Chinami to zapraszamy do wysyłania tekstów i kontaktu z nami.

Do naszego zespołu poszukujemy również ambitnych studentów zainteresowanych tematyką portalu, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę i tworzyć portal razem z nami.

Zawsze mogą Państwo skontaktować się ze mną za pośrednictwem poczty email m.piekut@peoplessquare.pl

Zapraszamy również do śledzenia naszego profilu na Facebook’u People’s Square.


Maximilian Piekut
Maximilian Piekut (współzałożyciel, vice-editor) Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Rachunkowość. Studiował również Sinologię oraz dwukrotnie był uczestnikiem szkoły letniej na Fudan University w Szanghaju oraz visiting student na China University of Political Science and Law w Pekinie. Założyciel organizacji studenckiej „Koło Naukowe Prawa i Gospodarki Chin” na Uniwersytecie Warszawskim. Jest doktorantem Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Prawa i Administracji oraz studentem Uniwersytetu Ludwiga-Maksymiliana w Monachium. Specjalizuje się w zakresie uwarunkowań prawnych i ekonomicznych wymiany handlowej oraz bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Od 2009 zajmuje się tematyką związaną z Chińską Republika Ludową, w szczególności reformami gospodarczymi, systemem prawnym oraz stosunkami Polsko-Chińskimi. Jest organizatorem licznych konferencji oraz prelegentem na wydarzeniach związanych z tematyką Państwa Środka. Zdobywał doświadczenie w czołowych polskich i międzynarodowych kancelariach prawniczych. Jest ekspertem Fundacji Laboratorium Prawa i Gospodarki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *