Home > Gospodarka i Polityka > Wizyta Xi Jinpinga w Arabii Saudyjskiej oraz Egipcie

Wizyta Xi Jinpinga w Arabii Saudyjskiej oraz Egipcie

W zeszłym tygodniu, od 19.01 do 23.01, przewodniczący ChRL odbywa wizyty w Arabii Saudyjskiej, Egipcie i Iranie. Powodem wizyty jest 60- lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych z Środkowym Wschodem oraz nawiązanie bliższych relacji gospodarczych i politycznych.

Xi Jinping zaczął swoja podróż od Arabii Saudyjskiej, gdzie ostatnim razem przedstawiciel ChRL gościł siedem lat temu. Stosunki dyplomatyczne między tymi krajami zostały nawiązane dwadzieścia sześć lat temu. Arabia Saudyjska jest największym partnerem handlowym Chin w Afryce i Azji zachodniej oraz stanowi największego dostawcą ropy naftowej. Trzy lata temu Chiny stały się największym partnerem handlowym Arabii Saudyjskiej. Głowę Chińskiej Republiki Ludowej na lotnisku powitał zastępca księcia Mohammeda bin Salman. Podczas swojego dwudniowego pobytu odbył on rozmowy z królem Salmanem bin Abdulaziz Al Saud oraz szefami Gulf Cooperation Council (GCC) oraz Organization of Islamic Cooperation. Rządy Chin i Arabii Saudyjskiej postanowiły powołać komitet wysokiego szczebla, aby koordynować wzajemną współpracę.

Drugim krajem odwiedzonym przez Xi Jinpinga był Egipt, głównym celem wizyty było stworzenie planów współpracy sprzyjającej rozwojowi obu państw. W tym roku mija sześćdziesiąta rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między ChRL i Egiptem. Egipt był pierwszym krajem zarówno arabskim, jak i afrykańskim, który nawiązał stosunki dyplomatyczne z Chinami. Xi Jinping został bardzo ciepło przyjęty w Egipcie. Samolot, którym przyleciał eskortowało osiem egipskich myśliwców. Na lotnisku przywitał go prezydent Egiptu Abdel-Fattah al-Sisi.

Przewodniczący podkreślał, że jego wizyta ma pogłębić i wzmocnić stosunki Chińsko-Egipskie. Wspomniał również o roli chińskiego rządu, który wspiera przedsiębiorstwa biorące udział w dużych projektach w Egipcie. Zachęcał do pogłębiania współpracy w ramach Belt and Road Initiative, budowie infrastruktury i rozwinięciu potencjału przemysłowego.

Egipt ma w perspektywie tworzenie wielu nowych projektów oraz ożywienie gospodarki, w których doświadczenie Chin mogłoby pomóc. Współpraca Chin i Egiptu się stale rozwija, czego przykładem może być planowana budowa 1,210 km. linii przesyłowych w południowo wschodniej części Nilu przez China Electric Power Equipment and Technology Co., Ltd wraz z egipskim partnerem. Linie będą przesyłać energię elektryczną do elektrowni jądrowej, trzech elektrowni gazowych. Chińska CGC Overseas Construction Group pracuje nad strategiami, które pomogłyby Egiptowi w rozwoju rolnictwa na zachodnim brzegu Nilu.

W czwartek Xi Jinping wyraził chęć uczestnictwa Chin w kluczowych projektach Egiptu, takich jak budowa nowej stolicy administracyjnej oraz rozwój korytarza Kanału Sueskiego. Abdel-Fattah al-Sisi został zaproszony przez chińskiego prezydenta do uczestnictwa w szczycie G20, który planowany jest we wrześniu tego roku.

http://news.xinhuanet.com/english/2016-01/19/c_135025041.htm

http://news.xinhuanet.com/english/2016-01/20/c_135025364.htm

http://news.xinhuanet.com/english/2016-01/21/c_135031471.htm

http://www.chinadaily.com.cn/world/2016xivisitmiddleeast/2016-01/21/content_23189312.htm

http://news.xinhuanet.com/english/2016-01/20/c_135028789.htm

 

 

Izabela Ufnowska
Studentka studiów magisterskich Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku sinologia. Dwukrotnie otrzymała stypendium językowe. Pierwszy raz w roku 2013 studiowała przez semestr na Yunnan Normal University w Kunmingu. Aktualnie przebywa na rocznym stypendium w Nankinie. Chinami interesuję się już od czasów licealnych, szczególnie fascynuje ją historia, literatura i kultura chińska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *