Home > Gospodarka i Polityka > Chiny łagodzą politykę imigracyjną

Chiny łagodzą politykę imigracyjną

Nikogo, kto przez ostatnią dekadę miał okazję skorzystać z wygody poruszania się po strefie Schengen nie potrzeba przekonywać o komforcie ruchu bezwizowego. Każdy też, kto planował swoją podróż do Państwa Środka doskonale wie, iż po przekroczeniu progu konsulatu czeka nas zupełnie inna rzeczywistość. Zmuszeni jesteśmy przygotować wszystkie niezbędne dokumenty, ustawić się w długiej kolejce do okienka oraz uzbroić w anielską cierpliwość.

Jak dobrze wiemy istnieje wiele rodzajów wiz, o które możemy się ubiegać. Niektóre, jak wiza turystyczna zazwyczaj stanowią wyłącznie formalność. Uzyskanie innych, jak na przykład wizy pracowniczej będzie prawdopodobnie kosztować nas wiele czasu i nerwów. Nie należy jednak tracić nadziei, gdyż w ostatnim czasie dociera do nas dobra wiadomość – Chiny weszły na drogę do złagodzenia swojej polityki imigracyjnej.

Cały proces pozytywnych zmian zapoczątkowany został latem zeszłego roku, kiedy Miejskie Biuro Bezpieczeństwa Publicznego w Szanghaju obniżyło wymogi formalne dla cudzoziemców ubiegających się o pozwolenie na stały pobyt i pracę w tym mieście. Od tej pory aktualizacja statusu wizy nie wymaga już opuszczenia Chin, zagraniczni pracownicy o wysokim dochodzie będą mogli po czterech latach pracy ubiegać się o trwałe pozwolenie na pobyt, a zagraniczni studenci po ukończeniu nauki na jednej z szanghajskich uczelni otrzymają możliwość ubiegania się o dwuletnie pozwolenie na pobyt, jeśli tylko po ukończeniu studiów znajdą pracę.[1]

Jak w przypadku każdej zmiany polityki, musiał nadejść moment, aby powiedzieć: sprawdzam. Tak też się stało, 21 grudnia serwis China Daily poinformował o pozytywnych rezultatach wprowadzonych zmian. Według statystyk ujawnionych przez rząd miasta Szanghaj, w okresie od lipca do grudnia zeszłego roku biuro przyznało 715 trwałych zezwoleń na pobyt, co stanowi aż dwunastokrotny wzrost względem 60 pozwoleń wydanych w tym samym okresu poprzedniego roku. [2]

Już wkrótce w ślady Szanghaju poszły także władze w Pekinie. 12 Stycznia rzecznik Ministerstwa Bezpieczeństwa Wewnętrznego poinformował o planach złagodzenia zasad przyznawania zielonej karty. Według agencji planowane zmiany ułatwiające także przyjazd do Pekinu zagranicznym talentom, mają wejść w życie pierwszego marca tego roku.

Obecnie zaledwie 6,000 cudzoziemców dysponuje chińską zieloną kartą. Są to przede wszystkim zagraniczni profesorowie, oraz cenieni specjaliści zamieszkujący głównie Pekin i Szanghaj. Według Liu Guofu, profesora prawa imigracyjnego na Pekińskim Instytucie Technologii wprowadzone zmiany stanowią dla mieszkańców stolicy prawdziwie historyczną szansę. Według jego obliczeń w samej tylko dzielnicy Zhongguancun mieszka powyżej siedmiu tysięcy przyjezdnych, którzy w najbliższym czasie skorzystają na planowanych zmianach. Otrzymanie zielonej karty oznaczałoby dla nich możliwość nielimitowanych wjazdów do Chin przez kolejnych dziesięć lat, zwolnienie z obowiązku posiadania ze sobą paszportu w trakcie podróży w granicach kraju a także objęcie jednakowym systemem opieki zdrowotnej jak pełnoprawnego obywatela ChRL.[3]

Wkrótce potem, 22 Stycznia stacja CCTV News ujawniła rządowe plany reformy statusu prawnego cudzoziemców przebywających na terenie Chińskiej Republiki Ludowej. Według danych stacji, rząd w Pekinie miałby być zainteresowany ułatwieniem możliwości osiedlenia się w Chinach przez zagranicznych ekspertów. Już w minionych latach przyjezdni pracownicy chińskich przedsiębiorstw, którzy dysponowali pozwoleniem na pobyt i pracę, objęci zostali pełnym pakietem opieki socjalnej, włączając w to prawo do emerytury, opieki medycznej, czy urlopu macierzyńskiego. Oficjalne dane wskazują, iż między 2011 a 2015 rokiem aż trzy miliony zagranicznych pracowników podjęło pracę w Chinach. Nowa Chińska polityka miałaby zdecydowanie zwiększyć tą liczbę w nadchodzących latach. Chodzi przede wszystkim o wykorzystanie okazji do rozwoju i modernizacji chińskich przedsiębiorstw dzięki współpracy z zachodnimi specjalistami, a także o przyciągnięcie do Chin nowych inwestycji. [4]

Na nowej polityce Chin skorzystają jednak nie tylko pracownicy, ale także zagraniczni turyści. 30 Stycznia w życie wejdzie, bowiem pierwszy w Chinach projekt bezwizowego tranzytu międzyregionalnego. Chodzi tu o możliwość swobodnego poruszania się po rejonie delty rzeki Jangcy. Przyjezdni będą mieli sześć dni na odwiedzenie Szanghaju a także dwóch stolic sąsiednich prowincji – Hangzhou i Nanjingu, jeśli tylko ich dokumenty podróży zezwalają na wjazd do jednego z wymienionych miast.[5]

Wprowadzane zmiany mają także pomóc Chinom tworzyć swój nowy wizerunek – kraju otwartego i przyjaznego każdemu, kto planuje go odwiedzić, bądź tymczasowo w nim zamieszkać. Polityka imigracyjna dotyczy oczywiście jedynie tych, których przyjazd okaże się dla Chin korzystny, jednak nie należy się temu dziwić. Pomimo nadal stosunkowo surowych ograniczeń, decyzje rządu tworzą wiele nowych możliwości, zarówno dla firm, jak i osób prywatnych. W nadchodzących latach warunki wyjazdu do państwa środka mogą okazać się, więc nadzwyczaj korzystne.

[1] China Briefing, Line up for Your Chinese green card: China Makes Changes to Visa and Permit Policies to Attract Foreign Tallent http://www.china-briefing.com/news/2015/07/17/line-chinese-green-card-china-makes-changes-visa-permit-policies-attract-foreign-talent.html (dostęp 27 stycznia 2016)

[2] China Daily, Shanghai succesful in new foreign visa policy, http://www.chinadaily.com.cn/china/2015-12/21/content_22767079.htm (dostęp 27 stycznia 2016)

[3][3] Global Times, As policies relax, expacts expect greater acces to permament residence permits, http://www.globaltimes.cn/content/965363.shtml (dostęp 27 stycznia 2016)

[4] CCTV News, China seeks to attract foreign workers and foreign money http://applist.cctvnews.cn/publish/website/data/data/2016/01/22/1142716/detail.html (dostęp 27 stycznia 2016)

[5] China Daily, New rule to allow 6 days without visa in Yangtze River Delta region, http://www.chinadaily.com.cn/china/2016-01/27/content_23267229.htm (dostęp 27 stycznia 2016)

 

Autor zdjęcia: dcgreer

Jan Furmanek
Absolwent warszawskiej uczelni Collegium Civitas na kierunku Stosunki Międzynarodowe - Studia Azjatyckie. Po ukończeniu studiów licencjackich wyjechał do Chin pogłębiać swoją wiedzę o języku i kulturze. Obecnie student Zhejiang International Studies University, uczestnik rocznego programu nauki języka mandaryńskiego w Hangzhou. Jego zainteresowania akademickie skupiają się wokół stosunków politycznych Chin z krajami Europy Środkowej i Wschodniej, perspektyw gospodarczej współpracy ChRL i Rzeczypospolitej Polskiej oraz geopolityki Azji Wschodniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *