Home > Kultura > Podróż do domu – czas start!

Podróż do domu – czas start!

Jak co roku Chińczycy masowo ruszyli na dworce kolejowe! Rozpoczął się czas powrotów do domów na okres obchodów tradycyjnego chińskiego Nowego Roku, zwanego również Świętem Wiosny (春节 Chūn jié – jest tradycyjnym chińskim świętem, którego początki sięgają aż czasów dynastii Shang 商, czyli około 3000 lat temu oraz ówczesnego święta zbiorów i składania ofiar przodkom, zwanego Là jì 腊祭). Święto Wiosny jest najstarszym oraz największym tradycyjnym świętem chińskim, toteż co roku zgodnie z tradycją, wszyscy Chińczycy wracają na czas święta do swoich rodzinnych domów, aby wraz z resztą domowników świętować koniec starego i nadejście Nowego Roku. Po raz kolejny rozpoczyna się czas gigantycznych kolejek, wielogodzinnych podróży, astronomicznych wydatków i czego niestety nie da się uniknąć w żadnym miejscu na ziemi, czas oszustw, pokątnej sprzedaży biletów oraz sprzedaż kilkunastu osobom dokładnie tego samego miejsca (czy nie mają Państwo, w tym momencie déjà vu oraz nie słyszą cichego echa słów: PKP PKP PKP PKP…?).

24 stycznia bieżącego roku rozpoczął się 40 dniowy (kończący się z dniem 3 marca), gorący okres dla chińskich podróżnych. Szacuje się, że liczba podróżujących w tym roku osiągnie 2,91 mld osób! Pytania i problemy, z jakimi przyjdzie się zmierzyć podróżującym obywatelom Państwa Środka, oscylują wokół tego, czym wrócić do domu i czy ten powrót w ogóle się powiedzie?

Na początek, warto przytoczyć kilka danych statystycznych. W porównaniu z zeszłym rokiem ilość podróżnych wzrosła o 3,6%. 332 mln osób zdecydowało się na podróż pociągiem, czyli aż o 12,7% więcej niż w zeszłym roku. Dla porównania, samochodami i autobusami podróżować będzie ponad 2,4 mld osób, to o 2,4% więcej niż w roku ubiegłym. Podobnie jak w zeszłym roku, 42,8 mln skorzysta z transportu wodnego, a 54,55 mln osób, czyli o 11% więcej niż w zeszłym roku, wróci do domu samolotem.

System 12306.cn, który obsługuje internetową sprzedaż biletów kolejowych, zapowiada ulepszenie wszystkich funkcji, w tym jak najskuteczniejsze wyeliminowanie sprzedaży miejsc stojących. Zgodnie z pogłoskami, aż 50 mln podróżujących miało w tym roku wracać do domów stojąc. Zastępca dyrektora Biura Transportu, dementuje te plotki i jednocześnie oświadcza, że system oraz warunki, w jakich podróżują obywatele są nieustannie ulepszane, restrukturyzowane i na dzień dzisiejszy (koniec stycznia 2016), planują sprzedaż JEDYNIE 6,39 mln biletów stojących. Średni dystans jaki będą musieli pokonać podróżni, wynosi około 410 km, a około 75% podróżnych pokona dystans mniejszy niż 500 km.

Jeżeli mowa zaś o warunkach pogodowych, na które natknąć mogą się podróżujący, to zgodnie z prognozami pogodowymi, efekt El Niño na północnym wschodzie spowoduje, że w porównaniu z zeszłym rokiem będzie wilgotniej i zimniej, zwiększą się opady śniegu. Na południu kraju wystąpić mogą ulewne opady deszczu. Na północy oraz w dorzeczach rzek Żółtej i Jangcy mogą występować liczne mgły. Podsumowując, pogoda w tym roku nie będzie w żaden sposób ułatwiała podróży, tak licznie powracającym do domów Chińczykom.

Na pierwszej w tym roku konferencji prasowej, Chińskie Ministerstwo Transportu podało do publicznej wiadomości informację o uruchomieniu alarmowego Telefonu do Spraw Nadzór Usług Transportowych, na który można dzwonić w razie napotkania jakichkolwiek komplikacji w trakcie podróży.

Należy mieć tylko nadzieję, że wszystkie obietnice dotyczące transportu kolejowego, autobusowego i samolotowego zostaną spełnione, telefon alarmowy faktycznie będzie działał, a pogoda (chociażby i ta najgorsza) pozwoli jednak dostać się wszystkim do celów ich podróży. Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko życzyć wszystkim Chińczykom dobrej drogi: 祝你们大家:一路平安!(Życzę wszystkim dobrej, spokojnej podróży!).

Kilka filmików na ten temat:

  1.  Millions of Chinese on the way home
  2.  Chinese travel home for Spring Festival

Źródła:

  1. http://www.chinanews.com/sh/2016/01-24/7729820.shtml
  2. http://www.chinanews.com/sh/2016/01-24/7729705.shtml
  3. http://www.chinadaily.com.cn/china/2016-01/24/content_23218661_4.htm
  4. http://news.xinhuanet.com/english/photo/2016-01/24/c_135040588_2.htm
  5. http://politics.people.com.cn/n1/2016/0122/c1001-28075681.html
  6. http://www.pcpop.com/doc/1/1835/1835892.shtml

Autor zdjęcia: Jens Schott Knudsen

Natalia Wysocka
Absolwentka Poznańskiej WSJO na kierunku sinologii, obecnie kończy studia magisterskie na tym samym kierunku, na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Swoje zainteresowania językiem chińskim oraz kulturą Państwa Środka zgłębiała i poszerzała podczas kursu językowego na Tajwanie oraz na rocznym stypendium językowym w kontynentalnych Chinach, w Chengdu stolicy prowincji Syczuan. Wolontariuszka Bookworm Literary Festival 2014 w Chengdu, tłumacz i lektor języka chińskiego, miłośniczka podróży oraz dobrej książki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *