Home > Kultura > Nowy Rok na chińskim stole

Nowy Rok na chińskim stole

Zbliżające się wielkimi krokami Święto Wiosny (chiń. 春节, Chūnjié) jest dla większości chińczyków jedyną szansą w roku na spotkanie z rodziną. Pracujący w dużych aglomeracjach miejskich wracają do domu, aby celebrować nadchodzący Nowy Rok ze swoimi rodzicami, a często nawet własnymi dziećmi. Okres poprzedzający koniec roku upływa na przygotowaniach do świętowania, w tym czasie każdy dzień ma przypisaną konkretną listę zadań do wykonania. W chińskiej kulturze jednym z najważniejszych elementów świętowania jest wspólny posiłek. Dania przygotowywane podczas Święta Wiosny posiadają swoją unikalną symbolikę, często związaną z brzmieniem nazwy lub ich kształtem. Popularne jest wszystko co symbolizuje dobrobyt oraz szczęście. Co więc jedzą obywatele Państwa Środka podczas Święta Wiosny? Oto lista ośmiu najbardziej popularnych dań przygotowywanych w chińskich domach w okresie świątecznym.

年糕, Niángāo
Ciasto ryżowe to podstawowe danie świąteczne w całych Chinach. Nazwa tego tradycyjnego przysmaku brzmi podobnie do chińskiego błogosławieństwa (chiń. 年高, Niángāo) zapewniającego dobrobyt w nadchodzącym roku. Ciasto ryżowe symbolizuje więc awans, podwyżkę, dorastanie dzieci i ogólną pomyślność przez kolejne miesiące. W zależności od regionu ciasto to może się różnić, najbardziej widoczny jest podział na Chiny północne, gdzie ciasto przygotowane jest na słodko, oraz południowe, gdzie częściej spotykana jest wersja słona. Ciasto, w zależności od lokalnych zwyczajów, może być przygotowywane na parze, w wodzie lub smażone na głębokim tłuszczu.

1

饺子, Jiǎozi
Tradycyjnie pierogi spożywane są głównie na południu kraju, ale w okresie Święta Wiosny znajdziemy je w większości domów. Stanowią one jedno z głównych dań noworocznych ze względu na swój kształt zbliżony do chińskich sztabek srebra lub złota przypominających łódki (chiń. 金元宝; pinyin: Jīnyuánbǎo). Stąd też wzięła się tradycja zjadania dużej ilości pierogów, co ma zagwarantować wzrost przychodów w nadchodzącym roku. Niektóre nadzienia symbolizują trudności, należy więc uważać i podczas obchodów Święta Wiosny wybierać jedynie te, które przyniosą nam szczęście.

2

鱼,
W języku chińskim ryba ma takie samo brzmienie jak słowo nadwyżka (余, ), nic więc dziwnego, że Chińczycy bardzo chętnie spożywają ją podczas Święta Wiosny. Różne gatunki mają swoją własną symbolikę, najpopularniejsze na świątecznym stole są karaś, karp oraz sum. Najważniejszym elementem przygotowania ryby jest pozostawienie jej w całości – z głową i ogonem. Ze względu na to, iż ryby symbolizują nadwyżkę, należy zostawić część dania nienaruszoną co zagwarantuje nam większe oszczędności w nadchodzącym roku.

3

鸡肉; Jīròu
Kurczak podobnie jak ryba przygotowywany jest w całości z głową oraz nogami. Podany w ten sposób symbolizuje jedność, jest więc życzeniem wspólnoty całej rodziny w nadchodzącym roku.

4

橙, Chéng
Pomimo tego, że pomarańczy nie możemy uznać za oddzielne danie to są one bardzo popularne w okresie noworocznym. Ze względu na swój kolor oraz kształt cytrusy przypominają złote monety, co samo w sobie jest już wystarczającym powodem do zjadania ich w dużych ilościach. Jednakże mają one również drugie znaczenie związane z nazwą brzmiącą jak słowo sukces (成, Chéng). Pomarańcze symbolizują więc dobrobyt, szczęście oraz spełnienie.

168a


长寿面, Chángshòu mian
Makaron jest jednym z podstawowych składników dań chińskich, jednakże ten przygotowywany w okresie noworocznym ma szczególne znaczenie. Zgodnie z tradycją musi być on uformowany w jak najdłuższe nitki symbolizujące długie życie. W zawiązku z tym, podczas przygotowywania oraz jedzenia, nie może on być rozcinany na mniejsze kawałki. Zazwyczaj jest on podawany w aromatycznym bulionie z dodatkiem warzyw. Taki makaron jest również często spożywany podczas urodzinowych kolacji.

6

春卷, Chūnjuǎn
Popularne na całym świecie sajgonki swoją chińską nazwę zawdzięczają właśnie Świętu Wiosny i moim zdaniem powinniśmy ją tłumaczyć raczej jako „wiosenne naleśniki”. Ich popularność w okresie noworocznym związana jest z ich złotym kolorem oraz kształtem, który przypomina sztabki złota. Symbolizują więc dobrobyt w nadchodzącym roku.

7

汤圆, Tāngyuán
Ryżowe pierożki, zazwyczaj nadziewane pastą z czarnego sezamu, przygotowywane są podczas Święta Latarni. Jest to święto pierwszej pełni w Nowym Roku, która przypada 15 dnia pierwszego miesiąca księżycowego i jednocześnie kończy obchody Chińskiego Nowego Roku. Nazwa ryżowych pierogów brzmi podobnie do słowa zjednoczenie (团圆, Tuányuán), symbolizuje więc spotkanie całej rodziny, a ze względu na swój okrągły kształt również harmonię i szczęście.

19300001370638132670216476924

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat chińskiej kultury jedzenia polecam Wam serię wyprodukowaną przez CCTV – A Bite of China (舌尖上的中国, Shéjiān shàng de Zhōngguó), poświęconą w całości kulinarnym zwyczajom Państwa Środka. Producenci zdecydowali się również na nakręcenie filmu dokumentalnego poświęconego w całości obchodom Chińskiego Nowego Roku. Jego premiera miała miejsce 7 stycznia br.

 

Źródła:

Albrzykowski, P., Przewodnik kulinarny – Chiny, 2008

Fan, Y. & Zhang, J. S., Chinese culture of the Spring Festival, 1988

Stepanchuck, C. & Wong, C., Mooncakes and Hungry Ghosts – Festivals of China, 1992

Tse, H. & L., Sweet Mandarin Cookbook, 2014

Yu, C., Chinese Food: Traditional Foods for Chinese Festival, 2012

Zhao, D. Y., Research on culture of traditional Chinese festivals, 2002

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *