Home > Gospodarka i Polityka > Rozwiązanie problemu pozostawionych dzieci

Rozwiązanie problemu pozostawionych dzieci

Masowa emigracja ludności wiejskiej ze wsi do miast doprowadziła do pojawienia się problemu pozostawionych dzieci (ang. left-behind children). Szacuje się, że w Chinach jest ich 61 milionów, a 60% z nich nie ukończyło nawet pięciu lat. Rodzice, którzy zdecydowali się na pracę w mieście zostawiają swoje dzieci pod opieką dziadków, innych krewnych lub przyjaciół. Zdarzają się jednak przypadki, gdy starsze dzieci opiekują się młodszym rodzeństwem i zostają całkowicie same, pozbawione jakiegokolwiek nadzoru ze strony dorosłych. Powszechnym zjawiskiem jest to, że osoby, którym pozostawiono dzieci, nie posiadają wystarczającej wiedzy lub środków finansowych, by się nimi zająć. Doprowadza to do problemów rozwojowych u tych dzieci. Bardzo często stają się ofiarami handlarzy ludźmi lub angażują się w działalność przestępczą. Niekiedy dzieci popadają w depresję, zdarzają się również wśród nich przypadki samobójstw, dla przykładu tragedia do której doszło w roku 2015 w prowincji Guizhou, gdzie czworo dzieci otruło się pestycydami.

27 stycznia 2016 roku odbyło się wykonawcze posiedzenie Rady Państwowej, na której premier Li Keqiang zapowiedział wprowadzenie i wzmocnienie programów, które zapewniłyby ochronę i opiekę potrzebną pozostawionym dzieciom.

Podczas spotkania Li Keqiang wezwał wszystkie odpowiedzialne jednostki tj. szkoły i komitety sąsiedzkie, aby starały zapewnić dzieciom odpowiednią opiekę i edukację.

Na spotkaniu zapowiedziano również bezwzględną walkę z nielegalnymi działaniami, które mogłyby zagrażać dzieciom, ustanowienie specjalnego systemu raportowania problemów, interwencji i opieki oraz założenia większej ilości internatów przy szkołach. Na spotkaniu poruszono kwestię stworzenia odpowiednich warunków dla migrujących robotników, w tym uzyskania przez nich pozwolenia na zostanie mieszkańcami miast lub zachęcenia do powrotu na wieś.

Zjawisko pozostawionych dzieci stało się na tyle powszechne, że jest uważane za poważny problem społeczny, który może zagrażać rozwojowi Chin.

http://www.chinadaily.com.cn/opinion/2016-02/06/content_23413919_3.htm

http://www.china.org.cn/china/2016-02/05/content_37742092.htm

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/china/11824563/The-story-of-Chinas-left-behind-children.html

https://www.youtube.com/watch?v=TziGcgfYxw0

https://en.wikipedia.org/wiki/Left-behind_children_in_China

 Autor zdjęcia: Aikawa Ke

Izabela Ufnowska
Studentka studiów magisterskich Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku sinologia. Dwukrotnie otrzymała stypendium językowe. Pierwszy raz w roku 2013 studiowała przez semestr na Yunnan Normal University w Kunmingu. Aktualnie przebywa na rocznym stypendium w Nankinie. Chinami interesuję się już od czasów licealnych, szczególnie fascynuje ją historia, literatura i kultura chińska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *