Home > Gospodarka i Polityka > Konsekwencje odejścia od polityki jednego dziecka

Konsekwencje odejścia od polityki jednego dziecka

W październiku ubiegłego roku Rząd Chin ogłosił koniec polityki jednego dziecka. Każda chińska para może posiadać legalnie, bez żadnych konsekwencji prawnych dwoje dzieci. Odejście od kontrowersyjnego przepisu politycy argumentują postępującym starzeniem się chińskiego społeczeństwa oraz niedoborem siły roboczej w niedalekiej przyszłości. Od wydarzenia minęło zaledwie kilka miesięcy, a już można dostrzec konsekwencje nowej polityki. Coraz więcej kobiet uskarża się na trudności ze znalezieniem zatrudnienia.

Kobiety, które po urodzeniu pierwszego dziecka decydują się na szukanie pracy, wielokrotnie podczas rozmów wypytywane są o plany odnośnie drugiej ciąży. Nowy przepis stanowi wyzwanie dla pracodawców, którzy chcą zatrudniać kobiety. W Chinach dwie ciąże, to ok. siedem do ośmiu miesięcy urlopu macierzyńskiego.

W ankiecie zamieszczonej na stronie Ganji.com, kobietom, które robią karierę i biorą pod uwagę posiadanie drugiego dziecka, zadano pytanie jakiego rodzaju problemów mogą się spodziewać.

Ponad 76 % kobiet wspomniało o obciążeniu finansowym jakie wiążą się z wychowaniem drugiego dziecka, 71% przyznaje, że trudno będzie pogodzić karierę z życiem rodzinnym. Prawie 56 % kobiet twierdzi, że posiadanie drugiego dziecka na pewno będzie miało negatywny wpływ na ich karierę zawodową.

Według badań przeprowadzonych przez job.cq.qq.com, ponad 70% osób, które poszukują pracy uważa, że kobiety posiadające drugie dziecko są mniej atrakcyjne na rynku pracy. Jednak 2/3 pracodawców twierdzi, że fakt ten nie ma dla nich znaczenia. Część młodych kobiet otwarcie przyznaje, ze jeśli następne dziecko miałoby wpłynąć na ich karierę zawodową, nie zdecydowałyby się na powiększenie rodziny.

Zdaniem Feng Lijuan, starszej specjalistki w dziedzinie zasobów ludzkich w 51job.com, wiodącej platformy do wyszukiwania ofert pracy, nie ma dyskryminacji wobec kobiet poszukujących zatrudnienia. Przyznaje jednak, że na stanowiska pracy, które wymagają częstych wyjazdów służbowych oraz zostawania po godzinach preferowani są mężczyźni. W Chinach kobiety są bardziej odpowiedzialne za życie rodzinne, po ciąży wyłączone są z życia zawodowego, nie tylko na okres urlopu macierzyńskiego. Czasem są w stanie w pełni powrócić do pracy dopiero po 3-5 latach. Feng Lijuan uważa, że nie można wymagać od firm aby stosowały absolutną równość przy wyborze pracowników.

http://www.telegraph.co.uk/sponsored/china-watch/society/12163565/china.html

http://www.chinahumanrights.org/html/2016/SOCIETY_0223/4490.html

http://www.chinadaily.com.cn/china/2016-02/26/content_23649190.htm

http://en.yibada.com/articles/106441/20160226/career-family-chinese-women-mull-work-having-second-child.htm

Izabela Ufnowska
Studentka studiów magisterskich Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku sinologia. Dwukrotnie otrzymała stypendium językowe. Pierwszy raz w roku 2013 studiowała przez semestr na Yunnan Normal University w Kunmingu. Aktualnie przebywa na rocznym stypendium w Nankinie. Chinami interesuję się już od czasów licealnych, szczególnie fascynuje ją historia, literatura i kultura chińska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *