Home > Gospodarka i Polityka > Pekin: Zmiany ustawy dotyczącej ochrony środowiska

Pekin: Zmiany ustawy dotyczącej ochrony środowiska

Od lat Chiny zmagają się z ogromnym poziomem zanieczyszczeń i degradacją środowiska naturalnego. W wielu miastach smog jest codziennością, a jakość wody i gleby w całym kraju stale się pogarsza. Problemy te są następstwami szybkiego wzrostu gospodarczego – zwłaszcza rozwoju przemysłu i rolnictwa. Władze mają trudności z egzekwowaniem odpowiednich przepisów chroniących środowisko. W ostatnim czasie można jednak zaobserwować wzrost zainteresowania problemami zanieczyszczeń środowiska naturalnego, chęć poprawy sytuacji na lepsze.

1 stycznia ubiegłego roku zmieniono ustawę, która odnosi się do kontroli zanieczyszczeń. Władze lokalne, organizacje pozarządowe i pokrewne po raz pierwszy otrzymały prawo do wniesienia sprawy interesu publicznego przeciwko departamentom ochrony środowiska na poziomie prowincji oraz departamentom niższego szczebla, które oskarża się o niekompetencje. Przed zmianą ustawy mogły robić to tylko osoby prywatne oraz grupy rezydentów.

Prawnicy przewidują wzrost liczby pozwów interesu publicznego wzniesionych przez miejscowe prokuratury przeciwko wydziałom ochrony środowiska, którym nie udaje się kontrolować poziomu zanieczyszczeń lub egzekwować prawa mającego na celu zapobieganie szkodom wyrządzonym środowisku naturalnemu. W ubiegłym roku sądy rozpatrzyły 48 takich spraw, podczas gdy w latach wcześniejszych – od roku 2007 do 2014 odnotowano ich zaledwie 65.

Nowe przepisy wywierają większą presję na wydziały ochrony środowiska. Ministerstwo przyznaje jednak, że powodami trudności w egzekwowaniu prawa, których doświadczają jest niedobór personelu w urzędach ścigania oraz zacięty opór jaki stawiają fabryki i zakłady zanieczyszczające środowisko. Dość często dochodzi do takich sytuacji, jak 9 września w Jinanie. Siedem osób, w tym członkowie zespołu nadzorującego ochronę powietrza, zostało zaatakowanych przez grupę mężczyzn. Zamierzali oni przeprowadzić inspekcję fabryki. Powodem inspekcji było podejrzanie o emitowanie zanieczyszczeń. Podczas ataku pięć osób zostało rannych.

Pojawiają się również inne przeszkody w realizacji nowego programu. W wielu przypadkach prokuratury nie chcą złożyć pozwów przeciwko władzom środowiskowym lub innym instytucjom rządowym, ponieważ obawiają się pogorszenia ich wzajemnych relacji.

Trzy sprawy, które miały miejsce w ostatnim czasie:

  1. W dniu 18 grudnia władze w Jinping, prowincji Guizhou, pozwała lokalne biuro ochrony środowiska. Biuro nie radziło sobie ze sprawą zanieczyszczeń, które dokonywało siedem fabryk obróbki kamienia. Sąd okręgowy nakazał biuru egzekwowanie prawa, nadzór fabryk i pozbycie się zanieczyszczeń, tak szybko jak to możliwe.
  2. W dniu 16 grudnia, prokuratura w Qingyun, w prowincji Shandong, wniosła sprawę przeciwko lokalnemu wydziałowi ochrony środowiska. Wydział ignorował fakt, że miejscowe przedsiębiorstwa dokonują zanieczyszczeń zasobów wodnych. Pomimo ostrzeżenia, jakie otrzymało biuro, sprawy nie rozwiązano. Została przyjęta przez sąd okręgowy i będzie rozpatrywana w późniejszym terminie.
  1. W dniu 21 grudnia, prokuratura w Qingliu, prowincji Fujian, wniosła sprawę przeciwko lokalnemu wydziałowi ochrony środowiska. Ich zdaniem wydziałowi nie udało się nałożyć grzywny na przedsiębiorstwa, które paliły śmieci z naruszeniem przepisów środowiskowych. Sprawa zostanie rozpatrzona przez sąd w Mingxi.

http://usa.chinadaily.com.cn/epaper/2016-02/17/content_23522442.htm

http://www.chinadailyasia.com/chinafocus/2016-02/17/content_15385936_2.html

http://news.xinhuanet.com/english/2016-02/15/c_135100385.htm

http://www.reuters.com/article/us-china-environment-idUSKCN0VR1Y7

Autor zdjęcia: rytc

Izabela Ufnowska
Studentka studiów magisterskich Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku sinologia. Dwukrotnie otrzymała stypendium językowe. Pierwszy raz w roku 2013 studiowała przez semestr na Yunnan Normal University w Kunmingu. Aktualnie przebywa na rocznym stypendium w Nankinie. Chinami interesuję się już od czasów licealnych, szczególnie fascynuje ją historia, literatura i kultura chińska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *