Home > Kultura > Poniedziałkowe Szlaczki – 床

Poniedziałkowe Szlaczki – 床

Morfem to dziewiąta część cyklu „poniedziałkowe szlaczki”. to rzeczownik oznaczający łóżko bądź kanapę. Znak pełni również funkcję klasyfikatora „elementów związanych z łóżkiem” np. pościel, zaś jego wymowa to chuáng. Przykładowe wyrażenia z , to: 床边 obok łóżka, 起床 wstać z łóżka oraz两床铺盖 dwa zestawy pościeli (w tym przypadku występuje w wspomnianej formie klasyfikatora). Powyżej znajdziecie rozpiskę kolejności pisania poszczególnych kresek. Znak piszemy od góry do dołu, od lewej do prawej.

Budowajest zbliżona do formy, gdzie znak posiada część zewnętrzną 广 (guǎng) szeroki oraz wewnętrzną (mù) drewno czy drzewo, tyle że znak nie został „domknięty” z prawej strony. Obudowa znaku czyli 广 możemy potraktować jako szeroki dach nad głową, który ma nas chronić przed środowiskiem zewnętrznym. Tym szerszy czy dłuższy ten dach, tym lepiej dla naszej rodziny, gdyż pozwala on nam czuć się bezpieczniej. Natomiast meble, które znajdziemy wewnątrz domu czy mieszkania, z reguły są wykonane z drewna. Znaczenie 广 można też odnosić do samego łóżka. Sadzę, że każdy z nas lubi duże i szerokie łóżka, na którym możemy się rozłożyć w dowolnej pozycji i czasie, wszystko to według własnego uznania.

jest bardzo wdzięcznym morfemem do analizy. Jednak nie z tego powodu został wybrany. Otóż na Zachodzie panuje mit, że Chińczycy pracują za „miskę ryżu” po 12-16 godzin dziennie. Epoka niskich płac w pewnym sensie została już zakończona, co zresztą potwierdzą obcokrajowcy mieszkający w Państwie Środka. Jednakże naród chiński dalej pracuje po 12-16 godzin na dobę, ale w miarę możliwości korzysta z…drzemki. Jako, że “床” można znaleźć wszędzie, obojętnie czy jest to biurko w pracy, siedzenie w samochodzie czy wózek do rozwożenia owoców – jeśli istnieje możliwość czy sposobność na „power nap”, na pewno zostanie ona wykorzystana. Oczywiście wszystko pod nieobecność szefa, bądź gdy ten nie patrzy.

Z tego co można zaobserwować nie jest to przypisane do konkretnego regionu, grupy wiekowej czy zawodu. Zawsze i wszędzie można znaleźć odpoczywającego mieszkańca Chin. W kancelarii prawniczej, szkole językowej, na placu budowy czy przy ulicy.

Za tydzień kolejny znak z serii tym razem będzie to .

Karol Piekut
Studia licencjackie kończył na Mercyhurst College (USA) po czym podjął półtoraroczne zajęcia językowe na Fudan University (Chiny). Były student sinologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz absolwent Szkoły Głównej Handlowej na wydziale Finansów i Rachunkowości (studia magisterskie). Współzałożyciel organizacji studenckiej „Koło Naukowe Prawa i Gospodarki Chin” na Uniwersytecie Warszawskim. W 2012 otrzymał stypendium Instytutu Konfucjusza na roczny wyjazd do Chin (Fudan University). Uczestnik i prelegent konferencji związanych z tematyką Chin. Po 5 latach spędzonych w Chinach, w 2015 roku wrócił do Polski. Obecnie jest prywatnym przedsiębiorcą. Zainteresowania: zagadnienia geopolityczne, wpływ historii na teraźniejsze Państwo Środka, uwarunkowania kulturowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *