Home > Kultura > Poniedziałkowe Szlaczki – 情

Poniedziałkowe Szlaczki – 情

Morfem 情 to już dziesiąta część cyklu „poniedziałkowe szlaczki”. 情 to rzeczownik odnoszący się do uczuć, emocji oraz pasji, natomiast jego wymowa to qíng . Większość zwrotów z 情 odnosi się do miłości jak np. 情人节 Walentynki 情爱 miłość, ale występuje również jako 情况 oznaczające – sytuację. Powyżej znajdziecie rozpiskę kolejności pisania poszczególnych kresek. Znak piszemy od góry do dołu, od lewej do prawej.

情 ma podobną budowę jak wcześniej omawiane znaki, i , mianowicie składa się z części: lewej 心( xīn) serce, zapisane w alternatywnej formie 忄 oraz prawej 青 (qīng), która oznacza niebieski, zielony, czarny oraz młody/dorastający. Elementem semantycznym znaku jest oczywiście serce, ale w znaczeniu umysłu, które odpowiada za nasze emocje. 心 jest również tzw. kluczem, którego używamy podczas szukania znaku w słowniku. Funkcję fonetyczną pełni  青. Chociaż jeśli bliżej przyjrzeć się zwrotom, w których używany jest 青 można odnaleźć pewne zbieżności, co do znaczenia  情.

W wyrazach jak 青白 blady, 情步 czarna szmatka,  青菜 zielona trwa,  青 jest używane jako dopełnienie. W powyższych zwrotach pełni swoją „funkcję koloru” ale np. w 青春 jego znaczenie odwołuje się do młodości, a tłumacząc bardziej dosłownie „młodej wiosny”. Wykorzystując takie tłumaczenie dochodzimy do stwierdzenia, iż 情 opisujące pewne uczucie, które dorasta czy dojrzewa jak wiosna z powyższego przykładu. Można się spierać. czy miłość jest uczuciem kwitnącym z biegiem czasu, czy może istnieje miłość od pierwszego wejrzenia?

Oczywiście każdy będzie miał swój pogląd na miłość, ale chciałem wykorzystać znaczenie 青, które idealnie komponuje się z 情 .

Za tydzień kolejny znak z serii tym razem będzie to 做.

Maximilian Piekut
Maximilian Piekut (współzałożyciel, vice-editor) Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Rachunkowość. Studiował również Sinologię oraz dwukrotnie był uczestnikiem szkoły letniej na Fudan University w Szanghaju oraz visiting student na China University of Political Science and Law w Pekinie. Założyciel organizacji studenckiej „Koło Naukowe Prawa i Gospodarki Chin” na Uniwersytecie Warszawskim. Jest doktorantem Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Prawa i Administracji oraz studentem Uniwersytetu Ludwiga-Maksymiliana w Monachium. Specjalizuje się w zakresie uwarunkowań prawnych i ekonomicznych wymiany handlowej oraz bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Od 2009 zajmuje się tematyką związaną z Chińską Republika Ludową, w szczególności reformami gospodarczymi, systemem prawnym oraz stosunkami Polsko-Chińskimi. Jest organizatorem licznych konferencji oraz prelegentem na wydarzeniach związanych z tematyką Państwa Środka. Zdobywał doświadczenie w czołowych polskich i międzynarodowych kancelariach prawniczych. Jest ekspertem Fundacji Laboratorium Prawa i Gospodarki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *