Home > Kultura > Wpływ chińskiej estetyki widoczny na wystawie mody haute couture w Nowym Jorku

Wpływ chińskiej estetyki widoczny na wystawie mody haute couture w Nowym Jorku

Moda zachodnia dla Chińczyków jest wielką inspiracją już od lat 30-tych. Pojęcie mody ma tutaj szeroki zakres, ponieważ nie chodzi tu tylko o strój, ale także o odpowiednią fryzurę, makijaż, czy też styl życia. Wielkie ośrodki, a wśród nich m.in. Shanghai, stały się miejscem, gdzie o ile było kogoś na to stać, to mógł pozwolić sobie na zakup modnych dla Chińczyków w tamtym okresie ubrań. Oczywiście Chińczycy wciąż dbali o to, aby chińskie tradycje zostały ”przemycone” w stylistyce. Można dostrzec to w kreacjach Qipao w latach 30-tych. Wcześniej była to po prostu jednoczęściowa sukienka, często niedopasowana, aż do kostek, z długimi rękawami. W miarę upływu czasu zyskały one nowe oblicze, modyfikując kroje. Na wzór zachodni szyto suknie z dłuższym tyłem, asymetryczne. Lata 80 i 90 to moda reform i „otwarcia na świat”, ponownie pod dużym wpływem zachodnich trendów. Weźmy za przykład tzw. spodnie „dzwony” – flare jeans (w tym sezonie najmodniejszy krój spodni wśród kolekcji wiosna/lato), które na zachodzie modne były szczególnie w latach 70-tych. W Chinach pojawiły się nieco póżniej, lecz cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Chińczycy nieustannie czerpali nowinki modowe z Zachodu, który był nowoczesny i ekstrawagancki. Dziś jednak doczekaliśmy się pochwały chińskiej ornamentyki i możemy zobaczyć jej zastosowanie jako inspirację do stworzenia kolekcji mody luksusowej – mody haute couture. Kolekcję tych unikatowych sukien można było zobaczyć w Metropolitan Museum w Nowym Jorku. Wystawa trwała od 7 maja do 7 września 2015 roku.  Można jednak odwiedzić stronę internetową Met Museum, ponieważ dalej są tam fotografie i opisy zdjęć.

Dlaczego więc akurat chińska estetyka? Atrakcyjność wizualna wystawy jest oszałamiająca. „Through the Looking Glass” to ponad  140 przykładów mody haute couture. Są to projekty stworzone przez najwybitniejszych projektantów, takich jak Tom Ford czy John Galliano. Wystawa pokazuje, jak bardzo chińska sztuka zainspirowała dzisiejszy świat mody. Dzięki współpracy Instytutu Kostiumologii oraz Departamentu Sztuki Azjatyckiej, udało się zestawić modę haute couture wraz z chińskimi malowidłami, porcelaną i kaligrafią. Powstała niesamowita  i unikatowa wystawa. Ubrania przenoszą obserwatora w świat Chin fantastycznych i bajkowych. Kolekcja  jest swego rodzaju „dialogiem” prowadzonym pomiędzy Wschodem a Zachodem. Wystawa dzieli kreacje, które czerpią z różnorodności chińskiej sztuki i ornamentyki. To znaczy: w poszczególnych pomieszczeniach można było zobaczyć kreacje ozdobione kaligrafią, chińskimi szyciami lub tradycyjne mandżurskie Qipao. Druga grupa to kreacje, które przedstawiają wizję największych projektantów mody oraz ich autorskie, kreatywne podejście do tematu.

Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i to nie tylko Amerykanów. Wielu Chińczyków odwiedziło Met Museum. Zainteresowanie to było wielkim dobrodziejstwem dla samego Met Museum, ale też zaczęto się zastanawiać, czy moda powinna być uważana za swego rodzaju sztukę. Kolekcja ta zawiera projekty takich projektantów, jak Roberto Cavalli. Suknia, którą zaprojektował, udekorowana jest wzorem, jaki widniał na porcelanie czasów dynastii Ming. Tom Ford stworzył nowoczesną wersję Qipao o nowym kroju i wzorze. Ekspozycja osiągnęła ogromny sukces. Chińska sztuka doczekała się pochwały i zasłużonej uwagi.

Autor zdjęcia: Oliver Mercader

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *