Home > Biznes i Prawo > Biznes > Chińska recepta na rozwiązanie problemu „firm zombie”

Chińska recepta na rozwiązanie problemu „firm zombie”

Firmy zwane „zombie” (zombie companies) to instytucje, których utrzymanie nie jest opłacalne. Zwykle występują w przemyśle ciężkim i charakteryzują się znacznym nadmiarem zdolności produkcyjnych. Terminem tym określa się również zadłużone przedsiębiorstwa, które są w stanie spłacać odsetki, ale nie mogą pozwolić sobie na pokrycie długów – funkcjonują jedynie dzięki pomocy ze strony rządu i banków.

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping zapowiedział cięcia w gałęziach przemysłu cierpiących na nadmiar mocy produkcyjnych. Według China Securities News, chiński rząd przedstawi plan rozwiązania kwestii „firm zombie”, co ma pomóc w uwolnieniu się od problemu z nadmierną podażą w przemyśle ciężkim. Głównym założeniem reformy będzie wspieranie banków w realizacji zróżnicowanej polityki kredytowej dla przedsiębiorstw w różnych sektorach. Ustanowiona zostanie platforma pomiędzy bankami i firmami w celu zapewnienia lepszej komunikacji oraz zagwarantowania spółkom efektywniejszych usług finansowych. W tym roku plan ma objąć 20 chińskich miast.

Chiny zwiększą wsparcie finansowe dla rozmaitych branż. Priorytetowe jest zachęcanie przedsiębiorstw do unowocześniania firm w zgodzie z wytycznymi wydanymi przez osiem instytucji nadzorujących prawidłowość działania chińskiej gospodarki, w tym Ludowy Bank Chin.

Więcej środków zostanie przeznaczonych na rozwój sektorów wschodzących oraz unowocześnianie tych tradycyjnych. Chiński rząd zamierza również nakłaniać instytucje finansowe do udzielania długoterminowych pożyczek firmom zajmujących się produkcją sprzętu technicznego oraz niektórym gałęziom przemysłu.

Zgodnie z wytycznymi, kredyty dla firm „zombie” zostaną obniżone lub wycofane. Szacuje się, że w wyniku reform pracę ma utracić 6 milionów osób.

Problem sztucznie podtrzymywanych firm „zombie” oraz nadwyżek, które produkują, dotyka między innymi przemysłu stalowego i wpływa na sytuację surowca na całym świecie. Wiele krajów oskarża Chiny o dumping i zbyt niskie ceny stali. Efektem jest sytuacja, w której chińska stal staje się bezkonkurencyjna dla tej wytwarzanej poza granicami kraju. Donald Trump, republikański kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych, zapowiedział, że w przypadku wygrania wyborów nałoży karne cła na stal pochodzącą z Państwa Środka. W wyniku protestów hutników w Niemczech Komisja Europejska postanowiła wdrożyć mechanizmy monitorowania, przeciwdziałające nieuczciwemu handlowi importowanym surowcem. Zdaniem ambasadora Unii Europejskiej w Chinach, Hansa Dietmara Schweisguta, chiński rząd nie podejmuje wystarczających działań w kierunku ograniczenia nadwyżki stali.

Eksport wyrobów stalowych z Chin, które produkują więcej surowca niż w pozostałych częściach świata, w pierwszym kwartale 2016 roku wzrósł o 7,9 %. W ubiegłym roku odnotowano wzrost eksportu o 19,9%.

Źródła:

http://www.chinadaily.com.cn/business/2016-05/10/content_25191315.htm
http://www.scmp.com/news/china/economy/article/1944568/zombies-return-why-are-steel-firms-china-coming-back-dead
http://www.marketwatch.com/story/china-may-swap-zombie-companies-for-zombie-banks-2016-03-14

Autor zdjęcia: blake.thornberry

Izabela Ufnowska
Studentka studiów magisterskich Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku sinologia. Dwukrotnie otrzymała stypendium językowe. Pierwszy raz w roku 2013 studiowała przez semestr na Yunnan Normal University w Kunmingu. Aktualnie przebywa na rocznym stypendium w Nankinie. Chinami interesuję się już od czasów licealnych, szczególnie fascynuje ją historia, literatura i kultura chińska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *