Home > Kultura > Poniedziałkowe Szlaczki – 务

Poniedziałkowe Szlaczki – 务

Morfem 务 to siedemnasta część cyklu „poniedziałkowe szlaczki”. 务 to czasownik wyrażający konieczność czy powinność, może również funkcjonować jako rzeczownik wówczas można go tłumaczyć jako szeroko pojęte sprawy. Jego wymowa to wù. Przykładowe wyrażenia z 务, to: 服务 (fúwù) obsługa, 事务 (shìwù) praca/rutyna, 职务 (zhíwù) obowiązki oraz 商务 (shāngwù) sprawy handlowe/biznesowe. Powyżej znajdziecie rozpiskę kolejności pisania poszczególnych kresek. Znak piszemy od góry do dołu, od lewej do prawej.

Budowa 务 jest prosta z jednym elementem na górze: 夂 (zhǐ) – „iść” oraz drugim na dole 力 (lì) „siła/umiejętność”. Składnikiem semantycznym jest siła 力, 夂 pełni niejako funkcję fonetyczną, mimo że także występuje jako klucz w języku chińskim.

Jak wiadomo w społeczeństwie chińskim wciąż istnieją silne podziały społeczne. Rodzinny majątek, edukacja i oczywiście praca istotnie wpływają na naszą rangę. Np. nauczyciele, mimo skromnych zarobków należą do grupy cieszącej się dużym szacunkiem pozostałej części społeczeństwa. Swojego czasu zauważyłem, że np. kelnerki (服务员 fúwùyuán) w wielu chińskich restauracjach często są traktowane lekceważąco oraz notorycznie ponaglane. Po części wynika to właśnie z podziału społeczeństwa na „lepszych i gorszych”, ale także ze względu na uwarunkowania kulturowe. Praktycznie w każdej relacji międzyludzkiej ktoś komuś powinien „służyć”: syn ojcu, matka synowi czy ludność cesarzowi. Nawet globalne koncerny, jak McDonalds, do pewnego stopnia dostosowały swoją strategię do tych uwarunkowań, w myśl think globally, act locally. Zestawy dań z tej restauracji są dostarczane w całym mieście, natomiast w Europie czy USA nie ma takiej obsługi (服务)

W randze usług dopatruje się znaczenia 务, gdzie kelnerka musi umiejętnie (力) chodzić (夂) od stolika do stolika, a przedstawiciel firmy również powinien umiejętnie obracać się wśród klientów. W obu przypadkach niezbędny jest ten aspekt fizycznego pokonywania dystansu 夂. Natomiast „jakość” (力) stanowi o popularności restauracji bądź sile przedsiębiorstwa.

Za tydzień kolejny znak z serii tym razem będzie to 道.

Karol Piekut
Studia licencjackie kończył na Mercyhurst College (USA) po czym podjął półtoraroczne zajęcia językowe na Fudan University (Chiny). Były student sinologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz absolwent Szkoły Głównej Handlowej na wydziale Finansów i Rachunkowości (studia magisterskie). Współzałożyciel organizacji studenckiej „Koło Naukowe Prawa i Gospodarki Chin” na Uniwersytecie Warszawskim. W 2012 otrzymał stypendium Instytutu Konfucjusza na roczny wyjazd do Chin (Fudan University). Uczestnik i prelegent konferencji związanych z tematyką Chin. Po 5 latach spędzonych w Chinach, w 2015 roku wrócił do Polski. Obecnie jest prywatnym przedsiębiorcą. Zainteresowania: zagadnienia geopolityczne, wpływ historii na teraźniejsze Państwo Środka, uwarunkowania kulturowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *