Home > Gospodarka i Polityka > Gospodarka > Kampania antynikotynowa w Pekinie

Kampania antynikotynowa w Pekinie

1 lipca w Pekinie ruszy kampania antynikotynowa. Przedsięwzięcie ma trwać 100 dni, a jego celem jest zachęcenie mieszkańców miasta do zaprzestania palenia papierosów.

Już w ubiegłym roku władze Pekinu wprowadziły regulacje, których celem było usunięcie papierosów z przestrzeni publicznej. Od 1 czerwca 2015 roku obowiązuje zakaz palenia w restauracjach, biurach, środkach komunikacji miejskiej oraz w pobliżu szkół i szpitali. Złamanie przepisu grozi mandatem w wysokości do 200 yuanów (około 120 zł).

Podczas konferencji prasowej, która miała miejsce w czwartek, poinformowano, że od czasu przeprowadzenia ostatniej kampanii antynikotynowej znacząco spadła liczba osób palących w zamkniętych publicznych przestrzeniach. Odnotowano również spadek sprzedaży papierosów o ok. 2,71% w stosunku do roku 2014.

Według ankiety przeprowadzonej na próbie 5100 mieszkańców Pekinu i w 728 przedsiębiorstwach, respektowanie wprowadzonego zakazu najbardziej uwidoczniło się w restauracjach. Mimo że 6,7% przebadanych potwierdziło naruszenie nowych przepisów, liczba ta zmalała odnośnie do ubiegłego roku, w którym aż 23% biorących udział w ankiecie przyznało się do łamania zakazu palenia Ponad 46 % osób palących przyznaje, że zamierza skończyć z nałogiem, natomiast przed wejściem w życie rozporządzenia deklarowało to tylko 11% badanych. Funkcjonariusze odpowiedzialni za egzekwowanie przepisów do końca kwietnia nałożyli kary na ponad 1500 osób i prawie 400 firm; całkowita kwota uzyskana z mandatów to ponad 1,12 mln yuanów.

Podczas kampanii mieszkańcy Pekinu, którzy uzależnieni są od papierosów, będą zachęcani do interakcji za pomocą aplikacji WeChat. Do środy 30 czerwca każdy palacz, który ukończył osiemnaście lat i zmaga się z nałogiem ponad rok, może zarejestrować się i wziąć czynnie udział w akcji. Każda osoba, której uda się zerwać z nawykiem palenia, może wygrać nagrodę o wartości do 20000 yuanów.

Tegoroczna kampania utworzona została przez Miejską Komisję Zdrowia i Planowania Rodziny oraz Światową Organizację Zdrowia. Szesnaście głównych szpitali w Chinach będzie oferowało pomoc i wsparcie osobom, które zdecydują się na wychodzenie z nałogu. Uruchomione zostaną również trzy specjalne infolinie, oferujące palaczom zasięgnięcie rady ekspertów. Zdaniem chirurga płuc, pracującego w jednym z pekińskich szpitali, kampanie informujące o szkodliwym wpływie nikotyny na zdrowie są niezbędne, gdyż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z zabójczych skutków palenia papierosów. Niewielka świadomość społeczna to powód, dla którego pekińskie kliniki, oferujące pomoc w wyjściu z nałogu, nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem. Liczba przyjmowanych przez nie pacjentów nadal jest bardzo niska.

Pekin nie jest jedynym chińskim miastem, które podejmuje działania mające na celu ograniczenie palenia w miejscach publicznych. Podobne prawo wprowadzone zostało już przez władze Szanghaju. Na razie palić nie można w około trzynastu typach miejsc publicznych takich jak przedszkola, szkoły, zakłady pracy, szpitale. Najprawdopodobniej w tym roku w życie wejdzie przepis całkowicie zakazujący palenia tytoniu w zamkniętych przestrzeniach publicznych.

W ubiegłym roku przeprowadzono badania, które wykazały, że 94% mieszkańców Szanghaju popiera wprowadzone prawo. Od roku 2014 do 2015 odsetek palaczy w przestrzeni publicznej zmniejszył się o 25%.

 

http://www.newsx.com/world/30011-100-day-anti-smoking-campaign-in-beijing-to-encourage-smokers-to-quit

http://www.thatsmags.com/china/post/13822/beijing-to-begin-100-day-anti-smoking-campaign-july-1

http://www.theguardian.com/world/2015/may/31/last-cigarette-beijing-stubs-out-public-smoking-from-monday

http://www.thatsmags.com/shanghai/post/12572/shanghai-to-ban-smoking-indoors-this-year

http://www.chinadaily.com.cn/china/2016-05/27/content_25487894.htm

http://www.bbc.com/news/world-asia-32954884

Autor zdjęcia: SmartSign

 

 

 

 

Izabela Ufnowska
Studentka studiów magisterskich Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku sinologia. Dwukrotnie otrzymała stypendium językowe. Pierwszy raz w roku 2013 studiowała przez semestr na Yunnan Normal University w Kunmingu. Aktualnie przebywa na rocznym stypendium w Nankinie. Chinami interesuję się już od czasów licealnych, szczególnie fascynuje ją historia, literatura i kultura chińska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *