Home > Kultura > Poniedziałkowe szlaczki – 阴

Poniedziałkowe szlaczki – 阴

Morfem 阴 to dziewiętnasta część cyklu „poniedziałkowe szlaczki”. 阴 to rzeczownik oznaczający pierwiastek żeński w formule yinyang, sekret bądź nazwisko Yin, może również występować jako przymiotnik ciemny, jego wymowa zaś to yīn. Przykładowe wyrażenia z 阴, to: wspomniane wcześniej 阴阳 (yīnyáng) yin i yang dwie przeciwstawne siły w naturze, 阴影 (yīnyǐng) cień, 阴云 (yīnyún) ciemne chmury oraz 阴历 (yīnlì) kalendarz księżycowy. Powyżej znajdziecie rozpiskę kolejności pisania poszczególnych kresek. Znak piszemy od góry do dołu, od lewej do prawej.

阴 jak wiele innych wcześniej omawianych znaków chińskich składa się z części: lewej 阝 (yì) kopiec, pagórek, obfitość oraz prawej 月 (yuè) księżyc, miesiąc. Oba elementy składowe są kluczami, jednakże to 阝 pełni funkcję semantyczną. Natomiast 月 to składnik fonetyczny. Niestety 阴 należy do tych morfemów, którego poszczególne elementy nie pomagają nam zapamiętać jego wymowy, zarówno 阝, jak i 月 posiadają odmienny pinyin oraz różne tony.

Mimo, że 月 formalnie pełni funkcję fonetyczną, choć jest również kluczem w języku chińskim, to jego znaczenie bardziej pasuje do objaśnienia 阴. 阴 jest negatywnym elementem występującym w naturze, symbolizuje także ciemność. Natomiast księżyc 月 pojawia się na niebie, gdy jest już ciemno. Z cyklami księżyca powiązane są też przypływy i odpływy, które niegdyś wyznaczały rytm życia społeczności rybackich. To one determinowały o potencjalnej obfitości 阝 pokarmu.

Z drugiej strony księżyc daje nam „światło” podczas ciemnych wieczorów, czy ułatwia podróż. Dlatego też ciężko zrozumieć czemu 阴 oznacza negatywność. Można oczywiście zgłębiać 阴阳, aby doszukać się rozbieżności znaczeniowych. Niestety to materiał na książkę, a nie na krótką notkę o 阴.

阴阳 w dużym skrócie to walka dobra ze złem. Starcie pierwiastków pozytywnych i negatywnych, odwieczna walka chaosu i ładu, która steruje losem ludzkości. Jednak, to co najważniejsze jest fakt, że jedno nie istnieje bez drugiego. Bez 阴 (zła) trudno byłoby nam ocenić, co jest 阳 (dobre). Obfitość 阝 może być dobra, pod warunkiem, że dzielimy się nią z kimś. Jeśli jednak wynika z pazerności i chciwości zaczyna dzielić ludzi niczym pagórek czy wzgórze. Natomiast „ciemne” 月 nie daje dobrego połowu. 阴 wydaje się być nieobliczalne, tak jak jego elementy składowe. Jednak ostatecznie to od nas zależy jak wykorzystamy obfitość阝, to od nas zależy czy umiemy rozpoznać dobre 月 od złego.

Za tydzień kolejny znak z serii tym razem będzie to 最.

Karol Piekut
Studia licencjackie kończył na Mercyhurst College (USA) po czym podjął półtoraroczne zajęcia językowe na Fudan University (Chiny). Były student sinologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz absolwent Szkoły Głównej Handlowej na wydziale Finansów i Rachunkowości (studia magisterskie). Współzałożyciel organizacji studenckiej „Koło Naukowe Prawa i Gospodarki Chin” na Uniwersytecie Warszawskim. W 2012 otrzymał stypendium Instytutu Konfucjusza na roczny wyjazd do Chin (Fudan University). Uczestnik i prelegent konferencji związanych z tematyką Chin. Po 5 latach spędzonych w Chinach, w 2015 roku wrócił do Polski. Obecnie jest prywatnym przedsiębiorcą. Zainteresowania: zagadnienia geopolityczne, wpływ historii na teraźniejsze Państwo Środka, uwarunkowania kulturowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *