Home > Kultura > Poniedziałkowe Szlaczki – 最

Poniedziałkowe Szlaczki – 最

Morfem 最 to już dwudziesta część cyklu „poniedziałkowe szlaczki”. 最 to przysłówek występujący przed przymiotnikami wskazujący stopień najwyższy: najszybszy, najlepszy czy najdalszy, jego wymowa to zuì. Przykładowe wyrażenia z 最, to: 最后 (zuìhòu) ostatni, 最好 (zuìhǎo) najlepszy, 最先(zuìxiān) najwcześniejszy/a oraz 最近 (zuìjìn) w ostatnim czasie. Powyżej znajdziecie rozpiskę kolejności pisania poszczególnych kresek. Znak piszemy od góry do dołu, od lewej do prawej.

Budowa znaku składa się z dwóch elementów: górnego 日 (rì) słońce, dzień oraz dolnego 取 (qǔ) wziąć, otrzymać, wybrać. Składnikiem semantycznym jest słońce (日), natomiast fonetycznym brać (取). Niestety jest to kolejny morfem, którego wymowa nie pokrywa się z żadnym z jego elementów składowych.

Odnoszę nieodparte wrażenie, że 最 jest naprawdę pozytywnym nacechowanym znakiem. Otóż słońce (日), które otrzymujemy (取) zawsze było najważniejsze dla ludzi, dawało światło, ciepło i pomagało określić czas. Wyznaczało rytm życia społeczności, decydowało o plonach oraz jak bardzo spiekliśmy plecy, opalając się na plaży.

Jednocześnie przekazanie (取) komuś „swojego dnia” (日) jest jedną z najcenniejszych rzeczy, którą można obdarować bliską osobę. Oczywiście jest też wersja dla pesymistów. Radość i słońce (日) można też komuś zabrać (取). Jednak ze względu na coraz słoneczniejsze dni, którym powinien towarzyszyć optymizm życzę wszystkim otrzymania (取) jak największej (最) ilości słońca (日).

Za tydzień kolejny znak z serii tym razem będzie to 爱

Karol Piekut
Studia licencjackie kończył na Mercyhurst College (USA) po czym podjął półtoraroczne zajęcia językowe na Fudan University (Chiny). Były student sinologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz absolwent Szkoły Głównej Handlowej na wydziale Finansów i Rachunkowości (studia magisterskie). Współzałożyciel organizacji studenckiej „Koło Naukowe Prawa i Gospodarki Chin” na Uniwersytecie Warszawskim. W 2012 otrzymał stypendium Instytutu Konfucjusza na roczny wyjazd do Chin (Fudan University). Uczestnik i prelegent konferencji związanych z tematyką Chin. Po 5 latach spędzonych w Chinach, w 2015 roku wrócił do Polski. Obecnie jest prywatnym przedsiębiorcą. Zainteresowania: zagadnienia geopolityczne, wpływ historii na teraźniejsze Państwo Środka, uwarunkowania kulturowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *