Home > Gospodarka i Polityka > Chińscy muzułmanie i Ramadan

Chińscy muzułmanie i Ramadan

W poniedziałek (6.06) rozpoczął się ważny dla wszystkich wyznawców islamu okres, który trwa miesiąc – Ramadan. Wyznawcy islamu obchodzą to święto, aby uczcić pierwsze objawienie Koranu Mahometowi. Powinni w tym czasie zachowywać ścisły post: nie mogą oni ani jeść, ani pić od wschodu słońca aż do zmierzchu.

W Chinach żyje około dwudziestu milionów muzułmanów. Najliczniejszą z grup stanowią muzułmanie Hui, której przedstawiciele zamieszkują wszystkie prowincje Państwa Środka, a ich największe skupisko znajduje się na terenie Regionu Autonomicznego Ningxia. Są to potomkowie mieszkańców Bliskiego Wschodu, którzy przybywali do Chin w celach handlowych, głównie Jedwabnym Szlakiem, i asymilowali się z miejscową ludnością. Najgęściej zaludniony przez wyznawców islamu – Hui, Ujgurów, mniejszości Kazachską, Uzbecką, Kirgizką i Tadżycką – jest Ujgurski Autonomiczny Region Xinjiang. Muzułmanie stanowią tam aż 51% ludności, czyli 13 milionów. Na terenie regionu znajdują się 24 000 meczetów.

Z okazji rozpoczęcia Ramadanu najwyższy przedstawiciel władzy w regionie Autonomicznym Xinjiang, Zhang Chunxian, podczas wizyty w centrum islamskim złożył życzenia wszystkim muzułmanom zamieszkującym Chiny. Rząd ogłosił, ze nie zamierza ingerować w zwyczaje religijne obchodzone przez mieszkańców Regionu Autonomicznego. W związku z tym to właściciel podejmuje decyzję o godzinach otwarcia restauracji lub jej całkowitego zamknięcia. Czynności, które zatwierdzono w meczetach i domach, będą chronione prawnie.

Jednakże zdarza się, że miejscowe władze postępują wbrew odgórnemu zapewnieniu. Jak podaje portal internetowy Independent, na rządowej stronie internetowej miasta Korla możemy przeczytać, że politycy, członkowie kadr, urzędnicy państwowi, studenci oraz osoby niepełnoletnie nie mogą pościć i uczestniczyć w rytuałach religijnych. Z kolei lokalne władze miasta Qapqal Xibe nakazały właścicielom restauracji, aby pozostawili je otwarte.

Shoket Imin, który jest członkiem Komunistycznej Partii stałego komitetu w Xinjiangu, oświadczył, że osoby niepełnoletnie nie podlegają obowiązkowi chodzenia do meczetów. Przeciwnicy polityczni dopatrują się w tym próby osłabienia uczuć religijnych ludności wyznającej islam.

Jak podaje The Washington Post ,chińskie władze uzasadniają swoje działania chęcią powstrzymania wpływów radykalnego islamu i utrzymania kontroli nad regionem. W grudniu 2015 roku tzw. Państwo Islamskie wezwało muzułmanów zamieszkujących Państwo Środka do przyłączenia się do świętej wojny.

W Chinach doszło już do wielu ataków terrorystycznych, za którymi, zdaniem chińskiego rządu, stała organizacja Islamski Ruch Wschodniego Turkiestanu. Członkowie tej grupy to głownie Ujgurzy, którzy walczą o odłączenie od państwa Autonomicznego Regionu Xinjiang. Konflikt między rządem a Ujgurami trwa już wiele lat. Grupa ta czuje odrębność kulturową – więcej łączy ją z państwami Azji Środkowej. Hanów postrzegają jako najeźdźców, próbujących narzucić swoją dominację i ograniczenia. Ujgurzy kilkakrotnie odłączali się i próbowali utworzyć własne państwo, jednak za każdym razem teren na nowo włączany był przez Chiny. Po upadku Związku Radzieckiego ludność domagała się utworzenia własnego państwa, zaczęło dochodzić do ataków wymierzonych przeciwko Hanom.

 http://www.chinadaily.com.cn/china/2016-06/06/content_25617528.htm

http://www.chinadaily.com.cn/china/2016-06/06/content_25625600.htm

http://www.blogerzyzeswiata.pl/2015/01/23/najwieksze-zamachy-terrorystyczne-minionych-lat-w-chinach/

http://usa.chinadaily.com.cn/china/2016-06/06/content_25617543.htm

http://usa.chinadaily.com.cn/china/2016-06/06/content_25630555.htm

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/panstwo-islamskie-szuka-nowych-bojownikow-w-chinach,601751.html

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Islamski-terroryzm-w-Chinach-Cene-za-fundamentalistow-placi-cala-prowincja,wid,17985355,wiadomosc.html?ticaid=117279

http://www.independent.co.uk/news/world/asia/ramadan-2016-china-bans-civil-servants-and-students-from-fasting-in-mainly-muslim-region-a7068481.html

http://indianexpress.com/article/world/world-news/china-imposes-customary-ban-on-civil-servants-students-from-fasting-during-ramadan-2838128/

http://www.reuters.com/article/us-china-xinjiang-religion-idUSKCN0YO0HH

https://www.washingtonpost.com/world/asia_pacific/china-says-muslim-practices-to-be-protected-during-ramadan/2016/06/02/16331674-28a8-11e6-8329-6104954928d2_story.html

Autor zdjęcia: Kevin Schoenmakers

Izabela Ufnowska
Studentka studiów magisterskich Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku sinologia. Dwukrotnie otrzymała stypendium językowe. Pierwszy raz w roku 2013 studiowała przez semestr na Yunnan Normal University w Kunmingu. Aktualnie przebywa na rocznym stypendium w Nankinie. Chinami interesuję się już od czasów licealnych, szczególnie fascynuje ją historia, literatura i kultura chińska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *