Home > Kultura > Poniedziałkowe Szlaczki – 爱

Poniedziałkowe Szlaczki – 爱

Morfem to dwudziesta pierwsza część cyklu „poniedziałkowe szlaczki”. to czasownik oznaczający kochać bądź rzeczownik miłość, jego wymowa to ài. Przykładowe wyrażenia z , to: 爱情 (àiqíng) miłość, 亲爱 (qīn’ài) kochana/y, 爱好 (àihào) hobby oraz 敬爱 (jìng’ài) szanować i miłować. Powyżej znajdziecie rozpiskę kolejności pisania poszczególnych kresek. Znak piszemy od góry do dołu, od lewej do prawej.

Budowa znaku składa się z 3 elementów: górnego (zhǎo) pazur występującego w alternatywnej formie , środkowego () daszek/przykrywka oraz dolnego (yǒu) przyjaciel towarzysz. Składnikiem semantycznym jest pazur (). W zapamiętaniu wymowy znaku pomocne jest , które tak jak posiada 4 ton.

Miłość czasami bywa bolesna. Może być niczym szpony () wbite w nasze serce, a leczenie ran trwa latami. Obojętnie czy mówimy tu o relacjach męsko-żeńskich, czy o tych rodzinnych bądź nawet wśród przyjaciół. Otrzymanie i dawanie miłości potęguje nasze szczęście, natomiast jej nagła (drapieżna) boli podwójnie. Raz, że straciliśmy obiekt naszej miłości, a po drugie, iż nie mamy kogo obdarzyć nasza miłością.

Jest też drugi wariant. Osoba, którą kochamy jest naszym towarzyszem () życiowym, może to być mąż, żona, babcia, ojciec czy siostra. Dla tych najbliższych staramy się być ochronnym dachem ().Ten dach ma bronić innych przed złymi pazurami (). Natomiast naszą nagrodą za opiekę i czuwanie jest czyjaś miłość ().

Mam nadzieję, że każdy w nas ma sobie tyle siły, aby móc stać się dla kogoś daszkiem (). Ale również i mieć swój własny daszek. Dwóm czy trzem przyjaciołom () zawsze łatwiej się bronić przed drapieżnikiem ().

Za tydzień kolejny znak z serii tym razem będzie to .

Karol Piekut
Studia licencjackie kończył na Mercyhurst College (USA) po czym podjął półtoraroczne zajęcia językowe na Fudan University (Chiny). Były student sinologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz absolwent Szkoły Głównej Handlowej na wydziale Finansów i Rachunkowości (studia magisterskie). Współzałożyciel organizacji studenckiej „Koło Naukowe Prawa i Gospodarki Chin” na Uniwersytecie Warszawskim. W 2012 otrzymał stypendium Instytutu Konfucjusza na roczny wyjazd do Chin (Fudan University). Uczestnik i prelegent konferencji związanych z tematyką Chin. Po 5 latach spędzonych w Chinach, w 2015 roku wrócił do Polski. Obecnie jest prywatnym przedsiębiorcą. Zainteresowania: zagadnienia geopolityczne, wpływ historii na teraźniejsze Państwo Środka, uwarunkowania kulturowe.

3 thoughts on “Poniedziałkowe Szlaczki – 爱

  1. Sporo tu bałaganu, bo oto mamy ” rozpiskę ” znaku w postaci tradycyjnej natomiast po lewej jest opis części składowych znaku w postaci uproszczonej bez ” rozpiski „.

    1. Dziękujemy serdecznie za zwrócenie uwagi. Wynika to z faktu, iż inna osoba pisała tekst, a inna przygotowała grafikę. Zabrakło komunikacji :)!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *