Home > Kultura > Poniedziałkowe Szlaczki – 城

Poniedziałkowe Szlaczki – 城

Morfem 城 to dwudziesta trzecia część cyklu „poniedziałkowe szlaczki”. 城 to rzeczownik oznaczający zamek, miasto, miasteczko, jego wymowa to chéng. Przykładowe wyrażenia z城, to: 城市 (chéngshì) miasto, 城堡 (chéngbǎo) mury, 商城 (shāngchéng) centrum handlowe, 长城 (Chángchéng) Wielki Mur Chiński. Powyżej znajdziecie rozpiskę kolejności pisania poszczególnych kresek. Znak piszemy od góry do dołu, od lewej do prawej.

Wracamy do standardowej budowy znaku, gdzie城 składa się z części: lewej 土 (tǔ) gleba, ziemia oraz prawej 成 (chéng) zakończone, skończone. Elementem semantycznym jest ziemia土, a jak nie trudno zauważyć składnikiem fonetycznym jest成. 成 i城 posiadają ten sam ton, drugi, co ułatwia zapamiętanie wymowy obu znaków.

W analizie znaku obie części, tj. 土 i 成, są ważne. Bez gruntu, gleby czy ziemi nie można budować. Wszystkie konstrukcje muszą mieć jakiś fundament土 (ziemia). W kulturze chińskiej jest to tym ważniejsze, ponieważ niegdyś o sile państwa stanowiła ziemia i płynące z niej możliwości wyżywienia obywateli, ale przede wszystkim wojska. Ziemia jako pierwiastek pojawia się również w filozofii jako ważny element życia społeczności. Za czasów cesarstwa to rolnictwo było ważniejsze niż handel, który był postrzegany jako coś „gorszego”. Poza tym ludzie byli „przywiązani” do土. Łatwiej było zewrzeć szyki ludności w celu obrony własnych posiadłości, niż prosić o pomoc wędrownych kramarzy. 土 jest też jednym z 5 głównych elementów (五星, wǔxīng) astronomii. Ziemia (土) symbolizuje urodzaj oraz szczerość, a także reprezentuje narodziny i rozwój.

成 to zakończenie jakiejś czynności bądź procesu. Tutaj warto jeszcze nadmienić, że sukces (成功, chénggōng) to praca, która została skończona. Bez finalizacji czynności, pierwotne założenia, co do funkcjonalności tego produktu/procesu, nie zostaną zmaterializowane.

Tak więc wielkie przedsięwzięcia infrastrukturalne, mury, domy czy mosty potrzebują obu składników, ziemi (土) oraz zakończenia (成), aby mogły pełnić swoje funkcje. Nie ukończony mur czy most bez podparcia, nie uznamy za „sukces” (成功).

Za tydzień kolejny znak z serii tym razem będzie to 菜.

Karol Piekut
Studia licencjackie kończył na Mercyhurst College (USA) po czym podjął półtoraroczne zajęcia językowe na Fudan University (Chiny). Były student sinologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz absolwent Szkoły Głównej Handlowej na wydziale Finansów i Rachunkowości (studia magisterskie). Współzałożyciel organizacji studenckiej „Koło Naukowe Prawa i Gospodarki Chin” na Uniwersytecie Warszawskim. W 2012 otrzymał stypendium Instytutu Konfucjusza na roczny wyjazd do Chin (Fudan University). Uczestnik i prelegent konferencji związanych z tematyką Chin. Po 5 latach spędzonych w Chinach, w 2015 roku wrócił do Polski. Obecnie jest prywatnym przedsiębiorcą. Zainteresowania: zagadnienia geopolityczne, wpływ historii na teraźniejsze Państwo Środka, uwarunkowania kulturowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *