Home > Kultura > Poniedziałkowe Szlaczki – 担

Poniedziałkowe Szlaczki – 担

Morfem to dwudziesta piąta część cyklu „poniedziałkowe szlaczki”. to czasownik oznaczający nosić, znosić bądź przedsięwzięcie, jego wymowa to dān. Przykładowe wyrażenia z , to: 担心 (dānxīn) martwić, (fùdān) brzemię, 分担 (fēndān) dzielić odpowiedzialność, 担保 (dānbǎo) gwarantować/ręczyć. Powyżej znajdziecie rozpiskę kolejności pisania poszczególnych kresek. Znak piszemy od góry do dołu, od lewej do prawej.

ma dwuelementową budowę, składa się z częściej: lewej (cǎo) ręka, zapisanej w formie alternatywnej, oraz dolnej (cǎi) świt/poranek/dzień. Elementem semantycznym jest ręka () natomiast fonetycznym zbierać. może być również wymawiane jako dàn oraz (dǎn) jako delikatnie muskać.

Jak zaznaczono wcześniej ręka jest elementem semantycznym. Świetnie to komponuje się z pierwszym znaczeniem . Otóż, aby coś nosić () niezbędna jest nam ręka (). Analogiczna sytuacja występuje przy wszelakich przedsięwzięciach, obojętnie czy dzwoni do kogoś, robimy pranie czy piszemy wiersze potrzebna jest nam ręka (). W odniesieniu do znaczenia „znosić” to niektóre problemy czy obciążania są dla nas na tyle trudne, iż np. opadają nam ręce.

nie ogranicza się tylko do funkcji fonetycznej. Każdą pracę warto rozpocząć o świcie/poranku (). Chociaż czasami potrzeba nam całego dnia, aby daną czynność ukończyć. Biorąc pod uwagę, że historycznie Państwo Środka było państwem agrarnym, a cykl życia był podporządkowany pod żniwa, łatwiej doszukać się pomocniczej funkcji , w analizie .

Życzę wszystkim sprawnej ręki () w wykonywaniu różnych zadań, aby nie trzeba było poświęcać całego dnia .

Za tydzień kolejny znak z serii tym razem będzie to .

Karol Piekut
Studia licencjackie kończył na Mercyhurst College (USA) po czym podjął półtoraroczne zajęcia językowe na Fudan University (Chiny). Były student sinologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz absolwent Szkoły Głównej Handlowej na wydziale Finansów i Rachunkowości (studia magisterskie). Współzałożyciel organizacji studenckiej „Koło Naukowe Prawa i Gospodarki Chin” na Uniwersytecie Warszawskim. W 2012 otrzymał stypendium Instytutu Konfucjusza na roczny wyjazd do Chin (Fudan University). Uczestnik i prelegent konferencji związanych z tematyką Chin. Po 5 latach spędzonych w Chinach, w 2015 roku wrócił do Polski. Obecnie jest prywatnym przedsiębiorcą. Zainteresowania: zagadnienia geopolityczne, wpływ historii na teraźniejsze Państwo Środka, uwarunkowania kulturowe.

2 thoughts on “Poniedziałkowe Szlaczki – 担

  1. @Blazej

    Dziękuje bardzo za zwrócenie uwagi. Owszem wymowa 手 to shǒu, a 旦 to dàn. Poprawki zostaną naniesione do tekstu w najbliższym czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *