Home > Kultura > Poniedziałkowe Szlaczki – 糕

Poniedziałkowe Szlaczki – 糕

Morfem 糕 to dwudziesta szósta część cyklu „poniedziałkowe szlaczki”. 糕 to rzeczownik oznaczający ciasto bądź inne wyroby cukiernicze, jego wymowa zaś to gāo. Przykładowe wyrażenia z 糕, to: 糟糕 (zāogāo) straszne/niedobrze, 蛋糕 (dàngāo) ciasto, 寿糕 (shòugāo) tort urodzinowy, 小松糕 (xiǎosōnggāo) muffin. Powyżej znajdziecie rozpiskę kolejności pisania poszczególnych kresek. Znak piszemy od góry do dołu, od lewej do prawej.

糕 ma dwuelementową budowę, składa się z częściej: lewej 米 (mǐ) ryż, oraz prawej 羔 (gāo) owca/dziecko. Elementem semantycznym jest ryż (米) natomiast fonetycznym dziecko (羔). 羔 oraz 糕 posiadają tą samą wymowę gao w 1 tonie.

Dla nas może być to zaskakujące, że przy ciastach występuje ryż (米). Każdy z nas przywykł do babcinych ciast, gdzie mąka była podstawą każdego wyrobu. Jednak w kulturze chińskiej, do niedawna wyroby cukiernicze bazowały na ryżu. Między innymi sławne 月饼 (yuèbing, ciastka księżycowe) z okazji święta Środka Jesieni (中秋節, Zhōngqiūjié) są wytwarzane na bazie „kleiku” ryżowego. Dlatego właśnie elementem znaczeniowym jest ryż (米).

Co się tyczy prawej strony: sadzę, że każdy z nas wygląda jak małe dziecko, gdy rozgląda się po półkach w piekarni bądź czeka, aż babcine ciasto będzie gotowe. Warto jeszcze zwrócić uwagę, że na dole 羔 jest ogień (火, huǒ) zapisany w alternatywnej formie灬. Jak wiadomo trudno zrobić ciasto bez pieczenia.

Za tydzień kolejny znak z serii tym razem będzie to 害.

Karol Piekut
Studia licencjackie kończył na Mercyhurst College (USA) po czym podjął półtoraroczne zajęcia językowe na Fudan University (Chiny). Były student sinologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz absolwent Szkoły Głównej Handlowej na wydziale Finansów i Rachunkowości (studia magisterskie). Współzałożyciel organizacji studenckiej „Koło Naukowe Prawa i Gospodarki Chin” na Uniwersytecie Warszawskim. W 2012 otrzymał stypendium Instytutu Konfucjusza na roczny wyjazd do Chin (Fudan University). Uczestnik i prelegent konferencji związanych z tematyką Chin. Po 5 latach spędzonych w Chinach, w 2015 roku wrócił do Polski. Obecnie jest prywatnym przedsiębiorcą. Zainteresowania: zagadnienia geopolityczne, wpływ historii na teraźniejsze Państwo Środka, uwarunkowania kulturowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *