Home > Kultura > Poniedziałkowe Szlaczki – 害

Poniedziałkowe Szlaczki – 害

Morfemto dwudziesta siódma część cyklu „poniedziałkowe szlaczki”. to rzeczownik oznaczający krzywda bądź zło oraz czasownik krzywdzić, sprawiać problemy, jego wymowa zaś to hài. Przykładowe wyrażenia z , to: (lìhai) drapieżny, tragiczny ale również określenie czyjejś umiejętności jako bardzo dobrej; 害怕 (hàipà) strach, 灾害 (zāihài) katastrofa, 杀害 (shāhài) morderstwo/zabijać. Powyżej znajdziecie rozpiskę kolejności pisania poszczególnych kresek. Znak piszemy od góry do dołu, od lewej do prawej.

składa się z 3 elementów ułożonych w pionie: górny (mián) dach, środkowy (fēng) obfitość oraz dolny (kǒu) usta. Składnikiem semantycznym jest dach.

Jeśli zastanowić się nad życiem ludzkim to element dachu () jest niesamowicie ważny. Dach jest naszą ochroną przed słońcem, deszczem czy śniegiem. Nie mając tej „nakrycia” nasze życie napotyka znaczne trudności, np. ciężko rozpalić ognisko, jeśli pada deszcz.

Jak obfitość () może być powiązania z czymś negatywnym? Co za dużo to nie dobrze… Sprzedawca, któremu zalega towar, nieużywane książki w bibliotece, zbierające kurz. Można się nawet pokusić o pieniądze, bo jeśli nas stać na wszystko to co nam po tym, że mamy ich coraz więcej.

Usta () sądzę, że większość osób zgodzi się ze mną, iż największą krzywdę drugiej osobie możemy wyrządzić właśnie słowem. Nic nie rani serca i duszy, tak jak złe słowa wypowiedziane przez kogoś, kogo kochamy.

Zbierając to wszystko w całość nasunęła mi się następująca interpretacja: jeśli pod dachem () pojawia się mnóstwo () złych słów (), dochodzi do największych katastrof. „Spalone” relacje trudno odbudować a czasami zwykle brakuje nam czasu…

Za tydzień kolejny znak z serii tym razem będzie to .

Karol Piekut
Studia licencjackie kończył na Mercyhurst College (USA) po czym podjął półtoraroczne zajęcia językowe na Fudan University (Chiny). Były student sinologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz absolwent Szkoły Głównej Handlowej na wydziale Finansów i Rachunkowości (studia magisterskie). Współzałożyciel organizacji studenckiej „Koło Naukowe Prawa i Gospodarki Chin” na Uniwersytecie Warszawskim. W 2012 otrzymał stypendium Instytutu Konfucjusza na roczny wyjazd do Chin (Fudan University). Uczestnik i prelegent konferencji związanych z tematyką Chin. Po 5 latach spędzonych w Chinach, w 2015 roku wrócił do Polski. Obecnie jest prywatnym przedsiębiorcą. Zainteresowania: zagadnienia geopolityczne, wpływ historii na teraźniejsze Państwo Środka, uwarunkowania kulturowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *