Home > Kultura > Poniedziałkowe Szlaczki – 满

Poniedziałkowe Szlaczki – 满

Morfem to dwudziesta ósma część cyklu „poniedziałkowe szlaczki”. to czasownik oznaczający napełniać, być zadowolonym oraz zaspokajać, a także przymiotnik: spakowany, wypełniony, całkowity, jego wymowa to mǎn. Przykładowe wyrażenia z , to: 满足 (mǎnzú) zadowolony, (bùmǎn) urażony, (chōngmǎn) napełniony/pełny, 满满 (mǎnmǎn) pełny/szczelnie zapakowany.

Powyżej znajdziecie rozpiskę kolejności pisania poszczególnych kresek. Znak piszemy od góry do dołu, od lewej do prawej.

składa się z 3 elementów: lewa strona (shuǐ) woda, zapisana w alternatywnej formie, prawa strona posiada element: górny (cǎo) trwa, również zapisana w alternatywnej formie oraz dolny (liǎng) dwa bądź para. Składnikiem semantycznym jest (woda). jest także wykorzystywane do określenia mniejszości etnicznej Manchu.

Zacznijmy od ostatniego wymienionego elementu czyli (para). Aby coś mogło być pełne bądź zadowalające, niezbędne są co najmniej dwie części uzupełniające się. W małżeństwie kobieta i mężczyzna wspólnie tworzą całość. Nawet rozważając „moce świata” 阴阳 (yīnyáng) dobro nie istnieje bez zła i vice versa.

Znaczenie drugiego elementu (trawa) pozwolę sobie poszerzyć, aby objąć całą zieleń. Kwiaty, krzewy czy trawa, gdy obumierają, tworzą próchnicę, która użyźnia glebę. Ziemia staję bardziej urodzajna i daje większe plony. Jednakże, aby wypełnić bądź zadowolić () pole (, tián), niezbędny jest jeszcze jeden składnik: woda tworzy życie, oczyszcza i jednocześnie odnawia. Woda () jest potrzebna trawie (). Bez niej nawet najbardziej urodzajna gleba przeistoczyłaby się w pustynie. Woda „dopełnia” trawę.

Trawa () i woda (), gdy są parą () mogą wypełnić/zapełnić () pole (). Wówczas i my jesteśmy zadowoleni () bo mamy co jeść.

Za tydzień kolejny znak z serii tym razem będzie to .

Karol Piekut
Studia licencjackie kończył na Mercyhurst College (USA) po czym podjął półtoraroczne zajęcia językowe na Fudan University (Chiny). Były student sinologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz absolwent Szkoły Głównej Handlowej na wydziale Finansów i Rachunkowości (studia magisterskie). Współzałożyciel organizacji studenckiej „Koło Naukowe Prawa i Gospodarki Chin” na Uniwersytecie Warszawskim. W 2012 otrzymał stypendium Instytutu Konfucjusza na roczny wyjazd do Chin (Fudan University). Uczestnik i prelegent konferencji związanych z tematyką Chin. Po 5 latach spędzonych w Chinach, w 2015 roku wrócił do Polski. Obecnie jest prywatnym przedsiębiorcą. Zainteresowania: zagadnienia geopolityczne, wpływ historii na teraźniejsze Państwo Środka, uwarunkowania kulturowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *