Home > Gospodarka i Polityka > Uroczystość z okazji 67. rocznicy utworzenia ChRL

Uroczystość z okazji 67. rocznicy utworzenia ChRL

W dniu 28 września w Ambasadzie Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie odbyła się gala z okazji Święta Niepodległości oraz 67. rocznicy utworzenia Chińskiej Republiki Ludowej (obchodzone 1 października).

Galę otworzył ambasador JE Xu Jian, który w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie tego święta dla ChRL, ale również podkreślił, że Polska jako jedno z pierwszych państw nawiązała stosunki dyplomatyczne z Państwem Środka, bo zaledwie sześć dni potem tj. 7 października 1949. Nawiązał on również do historii Chin i nieprzerwanego wzrostu gospodarczego od reform Deng Xiaopinga. Zgodnie z wygłoszonym przemówieniem inicjatywa Nowego Jedwabnego Szlaku, jest kontynuacją pokojowego rozwój gospodarczego zapoczątkowanego przez prekursora chińskich reform.

W imieniu polskim wystąpił Marszałek Senatu Grzegorz Czelej, który po złożeniu życzeń oraz gratulacji, nawiązał do polsko-chińskich stosunków, używając do tego barwnej metaformy duetu tańczącego w tym samym rytmie, a mianowicie do utworów Chopina.

Obie strony zapewniły o gotowości o współpracy i wypełnieniu umów które zostały podpisane podczas czerwcowej wizyty w Polsce przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga.

Na gali pojawiły się znaczne postacie polskiej i międzynarodowej polityki: ambasadorowie, marszałkowie, ministrowie, parlementarzyści, a także organizacje społeczne podejmujące tematykę stosunków polsko-chińskich. Była to również pierwsza okazja by poznać nowy zarząd Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Na zdjęciu nowy wiceprezes Wojciech Fedko, Ambasador ChRL Xu Jian oraz Mariusz Bulski.

 

Maximilian Piekut
Maximilian Piekut (współzałożyciel, vice-editor) Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Rachunkowość. Studiował również Sinologię oraz dwukrotnie był uczestnikiem szkoły letniej na Fudan University w Szanghaju oraz visiting student na China University of Political Science and Law w Pekinie. Założyciel organizacji studenckiej „Koło Naukowe Prawa i Gospodarki Chin” na Uniwersytecie Warszawskim. Jest doktorantem Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Prawa i Administracji oraz studentem Uniwersytetu Ludwiga-Maksymiliana w Monachium. Specjalizuje się w zakresie uwarunkowań prawnych i ekonomicznych wymiany handlowej oraz bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Od 2009 zajmuje się tematyką związaną z Chińską Republika Ludową, w szczególności reformami gospodarczymi, systemem prawnym oraz stosunkami Polsko-Chińskimi. Jest organizatorem licznych konferencji oraz prelegentem na wydarzeniach związanych z tematyką Państwa Środka. Zdobywał doświadczenie w czołowych polskich i międzynarodowych kancelariach prawniczych. Jest ekspertem Fundacji Laboratorium Prawa i Gospodarki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *